Język: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

Aktualności

Jak zapobiec epidemii w miejscu pracy?

wirus mata

 

 

 

 

 

Z uwagi na rozprzestrzeniające się ostatnio epidemie światowe warto zadbać prewencyjnie o swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Więcej…

Druty i pręty MOST INOX

promocja inox

 

 

 

 

 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo druty i pręty przeznaczone do spawania stali nierdzewnych.

Więcej…

Życzenia świąteczne

kartazarzad2018 135px

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku, wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, życzą Zarząd i Pracownicy RYWAL-RHC Sp. z o.o.

Więcej…

Bieg Świętych Mikołajów

czapka mikołaja rywal 135px

Dziękujemy naszym pracownikom za reprezentowanie naszej firmy podczas biegu Świętych Mikołajów.

Więcej…

Ogniem Wypalone, Popiołem zapisane

ogniem wypalone 135px

Zapraszamy na otwarcie wystawy Anny Wysockiej pt. "Ogniem Wypalone, Popiołem zapisane" z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki w piątek 15 listopada 2019 o godzinie 18:00 w salach Muzeum im. ks. Władysława Łęgi przy ulicy Wodnej 3/5 w Grudziądzu.

Więcej…

Promocje

Czyste powietrze - promocja urządzeń filtrowentylacyjnych

draft max 1

 

 

 

 

 

Tylko teraz przy zamówieniu powyżej 6.000 zł netto dowolnych urządzeń z poniższej oferty otrzymasz ekran spawalniczy GRATIS!

Więcej…

Oferta specjalna szlifierek Suhner

suhner promocja szlifierek akt 135px

Szlifierki proste, kątowe i taśmowe Suhner w specjalnej cenie

Więcej…

Zestaw Rotomax 2.0 Suhner

suhner polar 135

Prezentujemy szlifierkę Suhner z wałkiem giętkim w zimowo-świątecznym zestawie. W cenie urządzenia otrzymasz kurtkę Softshell GRATIS!

Więcej…

SYSTEMY ZAŁADUNKU (ŻURAW + AERO)

aerozuraw 135

Żuraw PRACTIKUS PS + podnośnik podciśnieniowy AERO-LIFT

Więcej…

Depresja cenowa w RYWAL-RHC

depresja cenowa 135 135

Ścinamy ceny hydrauliki siłowej HOLMATRO

Więcej…

Okazje cenowe

WAG 40S MOST

Ostrzałka do elektrod wolframowych WAG 40 MOST 200x200

W okazjach cenowych ostrzałka do elektrod wolframowych z podstawką WAG 40S MOST

Więcej…

Zaciski z przesuwnym trzpieniem Destaco

Zaciski z przesuwnym trzpieniem 2

W okazjach cenowych zaciski z przesuwnym trzpieniem DESTACO

Więcej…

Zaciski ClampRite nawet 30% taniej

zaciski clamp rite foto news

W związku z wycofaniem z rynku marki ClampRite oferujemy końcówki serii zacisków z magazynu centralnego Toruń nawet z 30% rabatem.

Więcej…

HandyTIG 180DC BasicPlus w kasecie

handytig 1800hf 135

W okazjach cenowych prostownik HandyTIG 180DC w kasecie z przewodami spawalniczymi i uchwytem TIG. Urządzenie do spawania metodą TIG DC stali i stali nierdzewnej oraz elektrodami otulonymi MMA.

Więcej…

Prostownik TIG Pontig 200 AC/DC MOST

ponte

W okazjach cenowych prostownik TIG Pontig 200 AC/DC do spawania TIG stali i aluminium z przewodem masowym i gazowym, w komplecie uchwyt TIG 26/4m

Więcej…

Vademecum

Case study wdrożenia REJS MOST

rejs info akt 135

 

 

 

 

 

Jakie efekty przyniosło wprowadzenie monitoringu spawalniczego REJS MOST w ZMW Metal - Sytem Sp. z o.o.?

Więcej…

Bezpieczne spawanie aluminium

aluminium welding 2 135px

Przez ostatnie lata widzimy zauważalną zmianę podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy. Wśród pracodawców, kadry inżynierskiej, a także wśród spawaczy cały czas rośnie świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą proces spawania.

Więcej…

Do 60% oszczędności gazu podczas spawania

ewr 135x vademecum

Prąd spawania nie jest wartością stałą i może ulegać znacznym wahaniom podczas spawania. Bez systemu zarządzania gazem często nie jest możliwe uzyskanie optymalnego przepływu gazu w celu osiągnięcia dostatecznej osłony gazowej i często pojawiają się niepotrzebne straty. System Zarządzania Gazem Osłonowym (EWR od ang. Electronic Welding Regulator) to system, który w dużym stopniu pomaga kontrolować zużycie gazu. EWR 2 został wyposażony w układ pomiarowy dla optymalnej kontroli przepływu gazu. Aby zrealizować funkcję zamkniętej pętli regulacji sterowania przepływem gazu, funkcja impulsowania została pominięta, co przyniosło wymierne korzyści. Zastosowanie regulatora EWR 2 pozwoli zaoszczędzić nawet do 60% gazu osłonowego.

Więcej…

Komfort bez kompromisów – nowa generacja przyłbic spawalniczych

vademecum g5 01 spawanie 135px

Badania prowadzone wśród spawaczy pokazują potrzebę lepszej ochrony przed promieniowaniem, lepszej widoczności miejsca spawania, skuteczniejszego systemu ochrony dróg oddechowych, wyższego komfortu użytkowania oraz wysokiej ochrony przed rozbryzgami stopionego metalu i iskrami przy szlifowaniu.

Więcej…

Jak zmieni się zarządzanie gazem w Przemyśle 4.0?

ewr vademecum 135

Każda osoba zainteresowana nowinkami technicznymi otwierając czasopismo lub gazetę, nie uniknie czytania artykułów o tym, jak "Internet Rzeczy" zmieni nasze codzienne życie w nadchodzących latach.

Więcej…

 przeglad spawalnictwa ico

Redaktor Naczelny Przeglądu Spawalnictwa rozmawia z mgr. inż. Michałem Wińczą.

Jerzy Nowacki: W zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz Twojego osiemdziesięciolecia. Jesteś redaktorem działu Technologie w Przeglądzie Spawalnictwa, a numer 2/2009 nt. spawania stopów aluminium jest przygotowany całkowicie przez Ciebie. Jesteś wreszcie znany wśród spawalników, jak mało kto. W numerze 10/2008 pisaliśmy o Tobie, ale powiedz coś więcej. Zacznij od swoich pierwszych kroków w spawalnictwie.

 

Michał Wińcza: Moje pierwsze kroki w spawalnictwie nie były imponujące i tak mówiąc prawdę, nie bardzo jest czym się chwalić. W 1951 r. wprowadzono na uczelniach technicznych podział na tzw. „wąskie specjalności” – decyzję w miarę rozsądną i słuszną. Dynamiczny rozwój techniki w okresie wojny i w czasach powojennych tak rozbudował wiedzę techniczną, że nie sposób było ją opanować wg kryteriów stosowanych w okresie międzywojennym. Z istniejących na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej do 1951 r. trzech szerokich specjalności: ogólnokonstrukcyjnej, technologicznej i samochodowej powstało jedenaście o zawężonym zakresie programowym – w tym technologia i urządzenia spawalnicze. Zapisało się na nią pięciu śmiałków, gdyż jak się okazało, ich życie w początkowym okresie nie należało do najlżejszych. W tym okresie spawalnictwo dla wielu kojarzyło się nie z nauką, lecz z robotnikiem w wysmolonym kombinezonie, okularami na nosie i palnikiem w garści. W związku z tego typu pojmowaniem spawalnictwa zarówno sama specjalność, jak i delikwenci, którzy wyrazili chęć jej zgłębiania, były przedmiotem niewybrednych i „czerstwych” żartów i dowcipów, które głosili słuchacze innych specjalności, traktując spawalnictwo jako rzemiosło i to dość pośledniego gatunku. Rzeczywiście osiągnięcia w dziedzinie spawalnictwa – jako nauki – nie były w tym okresie imponujące.

    Okres II wojny światowej wymusił na przemyśle szerokie stosowanie procesów spawalniczych, jednak – w znakomitej większości przypadków – przy niedostatecznym naukowym i technicznym przygotowaniu do tych prac. Brak było naukowych podstaw praktycznie we wszystkich dziedzinach, zarówno od strony materiałowej, jak i sprzętowej. W okresie powojennym ujawniły się wszystkie mankamenty wynikające z niedoskonałości i braków w wiedzy spawalniczej z okresu 1939–1945 r. Typowym tego przykładem mogą być pęknięcia występujące w spawanych kadłubach statków typu LIBERTY, budowanych masowo w USA w czasie wojny, dla uzupełniania strat zadawanych przez U-Booty. Przy olbrzymich stratach w tonażu w wyniku działania niemieckich okrętów podwodnych, mało kto zwracał uwagę na takie „drobiazgi” jak pęknięcia kadłuba. Dopiero po zakończeniu działań wojennych problem ten stał się przedmiotem zainteresowania badaczy. Okazało się wtedy, że zarówno zastosowany w produkcji materiał podstawowy, jak i materiały dodatkowe nie spełniały nawet najbardziej podstawowych wymagań w tej dziedzinie. Na przykład do budowy kadłubów stosowano często blachy uzyskiwane ze złomowanych statków nitowanych, po odcięciu pasów z otworami po nitach, lub wręcz po zaspawaniu tych otworów.

    Dodatkowym czynnikiem powodującym awarie i pęknięcia była niska jakość prac spawalniczych, gdyż niedobory kadrowe w przemyśle (skuszeni wysokimi zarobkami) uzupełniali przysłowiowi kelnerzy i fryzjerzy. W okresie studiów pierwszego stopnia wyposażenie katedry „Spawalnictwa i wykonywania ustrojów stalowych” w tzw. pomoce naukowe stanowiły: przenośna wytwornica acetylenowa, kilka zdezelowanych poniemieckich spawarek oraz tablica i kreda.

   Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia dostałem w 1953 r. nakaz pracy do Stoczni Gdańskiej (wtedy jeszcze bez imienia). Były to czasy dziwne i ciekawe, o ile nie chce się powiedzieć trudne. Nie do rzadkości należały odprawy z pistoletem na biurku prowadzącego naloty „krwawego Julka” (wicepremier J. Tokarski), kończące się częstokroć natychmiastowym zwolnieniem lub wysiedleniem z Wybrzeża, czy wizyty „smutnych panów” z ROP (Referat Ochrony Przemysłu – przemysłowe UB). Jakakolwiek awaria (lub podejrzenie o takową) traktowana była jako sabotaż ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Pomimo czujności ROP awarie jednak występowały. Przykładowo na jednym ze statków nastąpiło pęknięcie pokładu na całej długości (ok. 80 m), które z dużym wysiłkiem udało się wyeliminować. Do wprowadzanego w tym okresie spawania zmechanizowanego (głównie automatycznego) stosowane były metody, o których nie wspomina się nawet w podręcznikach (metoda ELIN, FUSARC, spawanie w osłonie pary wodnej itp). Okres pracy w Stoczni Gdańskiej miał również i jaśniejsze strony. Współpraca i koleżeństwo z wieloma wspaniałymi ludźmi, że wymienię tylko niektórych: Antoni Bohdanowicz (mój pierwszy szef), przyjaciel Karola Wojtyły z jednej ławki, późniejsi profesorowie uczelni technicznych Mieczysław Myśliwiec, Roman Kensik, Stanisław Butnicki i legenda spawalnictwa okrętowego Ryszard Wachowski (przyuczony do zawodu, bo kończył specjalność konstrukcyjną). Kontakty z wymienionymi (i innymi) nie ograniczały się tylko do spraw zawodowych, lecz również do częstych i owocnych narad OLW i Z-u (Organizacja Lubiących Wypić i Zakąsić). I takie były początki mojej działalności jako spawalnika.

 

J.N.: Co dalej, wybór był chyba dobry i istotnie zadecydował o Twojej drodze zawodowej, jaka ona była?


M.W.: W moim odczuciu wybór był bardzo dobry, chociaż decyzja była spontaniczna i ryzykowna. Przez 11 lat byłem Głównym Spawalnikiem, przez 3 lata kierownikiem Wydziału Montażu Kadłubów Stoczni Północnej w Gdańsku, a przez kilkanaście lat kierownikiem Zespołu Projektowego w Biurze Projektowo-Technologicznym Morskich Stoczni Remontowych PROREM w Gdańsku. Okres pracy w PROREM-ie był przedzielony trzyletnią pracą na Kubie w charakterze doradcy
w Ministerstwie Przemysłu Rybnego. Ostatnie lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to funkcja dyrektora naczelnego Przedsiębiorstwa Zagranicznego DORA (przemysł okrętowy i budownictwo – głównie przemysłowe). Obecnie jestem specjalistą w firmie Rywal.

 

J.N.: Współczesny inżynier spawalnik musi się stale uczyć, a jak to jest z wyroczniami, szczególnie niepodważalnymi,czy wiedza jest u nich wrodzona?


M.W.: Nie ma wiedzy wrodzonej. Postęp techniczny we wszystkich dziedzinach wiedzy jest tak ogromny, że bez stałej aktualizacji wiadomości następuje regres, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Niestety obserwuje się dużą niechęć do aktualizacji wiedzy. Często w dużych zakładach prowadzących prace spawalnicze, zatrudnieni tam specjaliści nie znają podstawowych zasad i technologii spawalniczych. Niedoceniane są (głównie przez Kierownictwa Zakładów) udziały specjalistów spawalników w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach, na których oprócz uzyskanej wiedzy zdobywa się równie cenne kontakty i wymienia doświadczenia.

 

 

J.N.: Miałeś wiele osiągnięć zawodowych i nie tylko, pochwal się nimi.


M.W.: Było ich rzeczywiście sporo. Największym moim osiągnięciem było chyba wprowadzenie w Stoczni Północnej – w szerokim zakresie – spawania stopów aluminium. Zaowocowało to budową serii ścigaczy dla Marynarki Wojennej. Piszę o tym w numerze „Przeglądu”. Było to też podstawą do mojego projektu dyplomowego (magisterskiego) i współautorstwa dwóch książek: „Stopy aluminium w budownictwie okrętowym”, „Konstrukcje okrętowe ze stopów aluminium”, skryptu „Spawalnictwo dla konstruktorów” i kilkunastu artykułów i referatów.

 

Do ciekawszych osiągnięć zaliczyć też można:

  • kierowanie budową kilkudziesięciu kadłubów okrętowych,
  • opracowanie technologii naprawy śrub okrętowych z nowych
  • stopów NOWOSTON, SUPERSTON, CUNIAL,
  • opracowanie technologii i organizacja produkcji budowy doku 55.000 ton dla Szwecji,
  • opracowanie technologii i wdrożenie do produkcji naprawy odlewów ze stopów Al, w tym tłoków silnikowych o dużej średnicy,
  • opracowanie technologii spawania stali pancernej (AK16) o wysokich parametrach wytrzymałościowych,
  • autorstwo ok. 70 artykułów i referatów.

 

J.N.: Czy możesz udzielić rad młodym spawalnikom – co robić, żeby być dobrym?


M.W.: Radę można zamknąć w jednym zdaniu. Stale aktualizować
swoją wiedzę i utrzymywać kontakty z ośrodkami naukowo-technicznymi, nie zaniedbując kontaktów z kolegami
po fachu.


J.N.: Oczywiście nie zapominając o lekturze literatury fachowej. A Twoje życie intelektualne i zainteresowania niespawalnicze?

 

M.W.: Jest tego dość sporo. Na pierwszym planie jest muzyka poważna, głównie osiemnasto- i dziewiętnastowieczna oraz operowa. Lektura – z tym jest coraz trudniej, wybranie wartościowych książek z „potopu” chałtury jest często wysiłkiem ponad siły. Dlatego coraz częściej sięgam po literaturę faktu, głównie historyczną. Niestety niektóre z moich zainteresowań muszę ograniczać, np. turystykę wysokogórską i żeglarstwo, ale nie rezygnuję z tego całkowicie. No i biesiady w gronie przyjaciół.


J.N.: W tym miejscu wypada Ci powiedzieć coś dobrego o Przeglądzie Spawalnictwa.


M.W.: Nie chciałbym być posądzony o lizusostwo i autoreklamę (jako redaktor działowy PRZEGLĄDU), ale jest to naprawdę bardzo fajne pismo.


J.N.: Dziękuję za rozmowę, licząc na dalszą współpracę z naszym czasopismem i życzę Ci stu lat w zdrowiu i dotychczasowej pogodzie ducha.


M.W.: Tak mało?


Rozmawiał: Jerzy Nowacki
Zachodniopomorski
Uniwersytet Technologiczny

 

 

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.

OK Akceptuję regulamin

Podziel się z innymi!

Pozostałe serwisy firmy

odpylamy.pl
Projektowanie i dobór, montaż, serwis instalacji i urządzeń odpylających dla różnych gałęzi przemysłu.
szlifowanie.info
Serwis internetowy poświęcony obróbce stali nierdzewnej. Wszystko o materiałach, urządzeniach i technologiach.
elkrem.com.pl
Materiały i urządzenia do napawania i regeneracji. Układy plastyfikujące oraz obróbka CNC.
podnoszenie.eu
Systemy transportu bliskiego, żurawie, żurawików, suwnice, wciągników oraz wiele innych.
xiris.pl
Wysoce wyspecjalizowane kamery spawalnicze do badania jakości spoin spawalniczych
www.readytorobot.eu
Integrator zrobotyzownaych systemów spawalniczych oraz systemów automatyzacji procesów produkcyjnych.
www.matyergonomiczne.pl
Ergonomiczne, antyzmęczeniowe maty przemysłowe. Sprawdź jak możesz w prosty sposób poprawić zdrowie swoich pracowników.
www.gullco.pl
Systemy do spawania zautomatyzowanego, wózki spawalnicze, automaty do żłobienia.
 Ustawienia
bezpieczne dane

Szanujemy Twoją prywatnosć!

Dbamy o Twoje dane i chcemy, żebyś był z nami.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Drogi Użytkowniku,

Od 25 maja 2018 roku  obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). Zależy nam, abyś wiedział jakie dane przetwarzamy i na jakich zasadach. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Prosimy o zapoznanie się z nimi, następnie określenie danych jakimi chcesz się z nami podzielić i   wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku  „Zgadzam się”.

Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych, klikając w ikonę ustawieñ w dolnym lewym rogu przeglądarki.

 

Jakie dane zbieramy?

Większość danych jakie zbieramy jest całkowicie anonimowa, ale mogą to być również dane dotyczące urządzenia z jakiego korzystasz, wersji przeglądarki, podstron, które odwiedzasz i to czego szukasz na naszej stronie. W przypadku wyrażenia zgody marketingowej mogą to być dane osobowe takie jak IP, adres e-mail czy linki do profili na portalach społecznościowych.

 

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych jest RYWAL-RHC Sp. z o.o., ul. Chełmżyńska 180, 04-464 Warszawa, NIP: 951-19-98-317.

 

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przede wszystkim, żeby dostarczać Tobie coraz lepsze treści i coraz lepsze wrażenia z korzystania z naszej strony. Jak to możliwe?

Analizując np. to co szukasz na stronie, wiemy co potrzebujesz i robimy wszystko, żebyś to znalazł u nas szybko i łatwo. Analizując czas przebywania na stronie, wiemy czy artykuł był interesujący czy nie.

Więcej o tym znajdziesz w naszej polityce prywatności.

 

Czy przekazujemy komuś Twoje dane?

Twoje dane możemy udostępnić wyłącznie wyspecjalizowanym firmom z naszej grupy kapitałowej i wyłącznie w celu ściśle powiązanym z Twoimi potrzebami, firmom działającym na nasze zlecenie, np. w celu optymalizacji działania strony lub realizacji zamówienia czy umowy, a także podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

 

Co możesz zrobić ze swoimi danymi?

Masz prawo dostępu do swoich danych ich zmiany, ograniczenia przetwarzania oraz usunięcia, jeśli nie stoi to w sprzeczności z innymi prawami np. w związku z realizacją umów. Możesz także zmienić zakres danych jakimi chcesz się z nami dzielić, wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub skorzystać z innych praw wymienionych w naszej polityce prywatności.

 

Na jakiej podstawie chcemy przetwarzać Twoje dane?

Podstawą do przetwarzania Twoich danych jest każdorazowo Twoja zgoda, ale w niektórych przypadkach również konieczność realizacji umów oraz uzasadniony interes administratora danych, czyli np. przetwarzanie danych na potrzeby marketingu własnego.

W przypadku przetwarzania danych na cele marketingowe, tj. między innymi profilowanie odbywać się będzie za Twoją zgodą, którą wyrażasz akceptując w ustawieniach Marketingową warstwę danych.

W przypadku przetwarzania danych w celach komunikacji z Tobą, poprosimy Ciebie o zgodę przy formularzu kontaktowym lub przy subskrypcji newslettera.

 

Jak długo przechowujemy Twoje dane?

O przechowywaniu Twoich danych przypomnimy Tobie na stronie po 90 dniach od poprzedniej wizyty. Będziesz mógł wówczas zadecydować, co chcesz z nimi zrobić. Natomiast dane, które od Ciebie otrzymamy będziemy przechowywać bezterminowo, gdyż dzięki danym historycznym będziemy mogli lepiej analizować zmiany w Twoich preferencjach.

 

Podsumowanie

Prosimy o zapoznanie się z w/w informacjami. Następnie bardzo prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie tych danych klikając przycisk „Zgadzam się”.

 

Pamiętaj, ze w każdej chwili możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych jakie chcesz nam udostępnić.

Ustawienia

Pliki Cookies

Są dla nas bardzo istotnym elementem. Dzięki nim mamy możliwość poprawy bezpieczeństwa strony, atrakcyjności dla użytkowników oraz szybkości jej działania. Rekomendujemy pozostawienie tej opcji włączonej.

Zgoda Marketingowa

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych będziemy mieli możliwość prezentowania Tobie ofert czy reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji zakupowych i wymaga również aktywnych plików cookies. Dane jakie są przetwarzane to informacje co do Twojej przybliżonej lokalizacji, urządzenia z jakiego korzystasz, podstron które odwiedzasz i informacji jakie szukasz na naszej stronie. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w tych celach, pamiętaj, że zgodę możesz w każdej chwili wycofać.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do nas marketing@rywal.com.pl. Odpowiemy na Twoje pytania. Możesz też w każdej chwili wyczyścić pliki cookies tej strony, klikając tu (przeładuje stronę).

Ustawienia Informacje Nie teraz Zgadzam się