Język: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

Aktualności

ESAB DemoBus w Warszawie

ruda esab 135

Zapraszamy do nowej siedziby oddziału w Warszawie na ESAB Demobus Tour 2022.

Więcej…

Aplikator do ceramicznego sprayu ochronnego - UFO CAP MOST

dysza spawanie 135 pxpx

Z myślą o poprawie warunków spawania metodą MIG/MAG wprowadzamy do naszej oferty aplikator do ceramicznego sprayu ochronnego UFO CER MOST.

Więcej…

Mobilny żuraw obrotowy Mobilus MOB Vetter

mobilus mob akcja 135px

Zaprojektowany z myślą o elastycznym zastosowaniu, jako żuraw pomocniczy do załadunku maszyn, do tymczasowej konserwacji i napraw, czy jako elastyczny pomocnik na stanowiskach montażowych i kompletacyjnych - wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Więcej…

Wytrzymała konstrukcja do ciężkich prac szlifierskich

784f 135px

 

 

 

 

 

Nowość w ofercie dysk na płótnie 784F 3M™ Cubitron™ II Hookit™

Więcej…

Nowość w ofercie - przecinarki MEP z serii PH

PH211 1 HB

 

 

 

 

 

Przecinarki MEP z serii PH to ekonomiczne urządzenia o nowoczesnem wyglądzie i konstrukcji nawiązujących do modeli z serii przemysłowej SHARK.

Więcej…

Wiertarki magnetyczne Euroboor – precyzja i niezawodność pracy

euroboor akcja 135pxOdkryj wiertarki magnetyczne Euroboor. Tego holenderskiego producenta przenośnych urządzeń do obróbki metalu nie trzeba nikomu przedstawiać.


Więcej…

Relacja z dnia otwartego w Szczecinie

welding tourJesteśmy po dniu otwartym w nowej siedzibie oddziału Szczecin.


Więcej…

Promocje

Letnia Promocja 2022

skrzynka 135

Kupuj profesjonalne ściernice MOST i odbierz zestaw narzędzi renomowanej marki BAHCO.

Więcej…

Zestawy promocyjne Frezy MOST Double Cut

frezOferta specjalna frezów MOST Double Cut


Więcej…

3 ręka spawacza

magswitch promocja 135pxSpecjalna promocja działu techniki zamocowań na uchwyty magnetyczne Magswitch


Więcej…

Oferta specjalna produktów firmy ESAB

esab logo

Urządzenia HandyPlasma 35i/45i, seria drutów PURUS, urządzenia serii Fabricator

Więcej…

Okazje cenowe

Szczotka tarczowa FI 200 otwór F32 stalowa (026-BSW)

szczotka 135px

W okazjach cenowych szczotka tarczowa FI 200 otwór F32 stalowa (026-BSW)

Więcej…

Zgrzewarka inwertorowa Inverter 1805i Köco

zgrzewarka koco 135px

W okazjach cenowych zgrzewarka inwertorowa do zgrzewania łukowego kołków Inverter 1805i z pistoletem K-22D/2m

Więcej…

Szybki ochronne do przyłbicy spawalniczej

szkiełka 135px

W okazjach cenowych szklane szybki ochronne do przyłbicy spawalniczej - filtry do okularów, gogli spawalniczych.

Więcej…

Wkład do wałka giętkiego Suhner WS 12/3500 DIN15-G28

walek 135px

W okazjach cenowych wkład do wałka giętkiego Suhner WS 12/3500 DIN15-G28

Więcej…

Drut proszkowy Lincoln Electric Outershield MC710-H 1,6 mm

300x300

W okazjach cenowych drut proszkowy Lincoln Electric Outershield MC710-H 1,6 mm.

Więcej…

Zacisk pneumatyczny 82L4G-223C800

82l4g destaco

W okazjach cenowych zacisk pneumatyczny 82L4G-223C800 Destaco.

Więcej…

Zgrzewarka kondensacyjna do kołków TitanStud 2500

zgrzewarka okazja 135px

W okazjach cenowych zgrzewarka do zgrzewania kondensacyjnego CD kołków typu PT lub podobnych.

Więcej…

Vademecum

Wybór ochrony układu oddechowego: czynniki jakości

maska artykul 135px

 

 

 

 

 

Jakość jest ważna, jeśli chodzi o środki ochrony układu oddechowego. Nawet przy odpowiednim dopasowaniu, poziomie komfortu, certyfikatach i spełnionych wymaganiach bezpieczeństwa, jeśli jakość Twoich środków ochrony układu oddechowego nie jest wystarczająco dobra, to nie należy w te produkty dalej inwestować i powinno się zaprzestać ich stosowania.

Więcej…

Rewolucja w procesie cięcia stali i stali nierdzewnej

mszana vademecum02 135px

MOST Ultra Ceramic – ściernice cienkie, które łączą profesjonalną jakość z ergonomią i atrakcyjną ceną

Więcej…

Chroń swoich pracowników przed szkodliwym działaniem hałasu

hearing push

 

 

 

 

 

Prosta i komfortowa ochrona słuchu w Twoim miejscu pracy

Więcej…

Uchwyty spawalnicze MB EVO i EVO PRO: unikalna ergonomia pracy dla wymagających

binzel akcja 135px

Co wyróżnia uchwyty spawalnicze MB EVO i MB EVO PRO Abicor Binzel?

Więcej…

Przeprojektowane precyzyjnie kształtowane ziarno 3M™

982cx 135px

Dyski fibrowe 3M™ Cubitron™ II o nowej konstrukcji zawierającej przeprojektowane, precyzyjnie kształtowane ziarno 3M.

Więcej…

Komfort bez kompromisów – nowa generacja przyłbic spawalniczych

vademecum g5 01 spawanie 135px

Badania prowadzone wśród spawaczy pokazują potrzebę lepszej ochrony przed promieniowaniem, lepszej widoczności miejsca spawania, skuteczniejszego systemu ochrony dróg oddechowych, wyższego komfortu użytkowania oraz wysokiej ochrony przed rozbryzgami stopionego metalu i iskrami przy szlifowaniu.

Więcej…

Podczas spawania punktowego

G5 01 welding 135px

Czy robisz wszystko, co w Twojej mocy, by maksymalnie wydłużyć efektywny czas pracy spawaczy z opuszczoną przyłbicą spawalniczą?

Więcej…

aluminium welding 2 135px

Przez ostatnie lata widzimy zauważalną zmianę podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy. Wśród pracodawców, kadry inżynierskiej, a także wśród spawaczy cały czas rośnie świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą proces spawania.

aluminium welding 1 min
Powszechna jest wiedza dotycząca ochrony oczu przed łukiem spawalniczym, ochrony przed promieniowaniem, czy przed odpryskami ciekłego metalu, jednak wciąż konieczne jest poruszanie tematów z zakresu ochrony dróg oddechowych i uświadamianie potencjalnych skutków długotrwałej ekspozycji na dymy spawalnicze. Skład chemiczny pyłu spawalniczego jest związany z rodzajem łączonych materiałów, rodzajem stosowanych powłok ochronnych, metodą i parametrami technologicznymi spawania. Jednym z procesów spawania niosących ze sobą największe zagrożenia dla zdrowia spawaczy jest spawanie stopów aluminium. Zagrożenia te związane są głównie z emisją pyłu spawalniczego, który zawiera tlenek glinu, Al2O3, tlenki magnezu i cynku oraz ditlenek krzemu (krzemionka).
 
Warto tutaj wspomnieć, że istnieją dowody na rakotwórczość frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej, a większość cząstek dymu spawalniczego jest mniejsza niż 1 μm, czyli jest frakcją respirabilną. Również samo aluminium należy do pierwiastków o działaniu toksycznym na organizm człowieka. Może odkładać się między innymi w narządach miąższowych, przede wszystkim w wątrobie, nerkach i trzustce. Przyjmuje się, że pył glinu ma działanie neurotoksyczne. Istnieją badania, które pokazały, że spawacze ze stażem pracy ok. 20 lat mają 100-krotnie wyższe stężenie glinu w moczu w porównaniu z pracownikami, którzy nie mieli kontaktu zawodowego z takim pyłem. Dymy cynku mogą powodować gorączkę metaliczną, wrzody żołądka, uszkodzenie nerek i uszkodzenie układu nerwowego. W procesie spawania wydzielają się także tlenki azotu i ozon, a sam proces spawania może wykorzystywać gazy osłonowe, np. argon i hel. Szkodliwość dymów spawalniczych zależy także w znacznym stopniu od zawartości dodatków stopowych (miedź, ołów, kadm, żelazo, nikiel). Należy przy tym pamiętać, że emitowane podczas spawania małe, lekkie i gorące cząstki aluminium bardzo długo utrzymują się w powietrzu, dlatego należy dokładnie izolować stanowiska pracy.
 
Z uwagi na stale rosnącą rolę aluminium i jego stopów jako ważnego metalu technicznego znajdującego zastosowanie we wszystkich dziedzinach współczesnej techniki, konieczne jest prowadzenie dodatkowych działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na dymy spawalnicze emitowane podczas spawania stopów aluminium. Zgodnie z zasadami sztuki ograniczanie narażenia należy rozpocząć od redukcji u źródła zagrożenia. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń przy spawaniu tradycyjną metodą MIG może być realizowane poprzez wprowadzenie nowych gazów osłonowych (zawierających argon i hel) oraz właściwy dobór parametrów prądowych procesu. Gazy osłonowe, w których wzrasta udział helu, sprzyjają ograniczeniu emisji pyłu i tlenków azotu. W ten sposób można uzyskać zmniejszenie emisji pyłu całkowitego nawet o ok. 60% w porównaniu ze spawaniem w osłonie argonu. Inną techniką mającą wpływ na wielkość emisji pyłów spawalniczych jest wprowadzenie niskoenergetycznych metod łączenia o małej energii łuku np.: metod CMT lub ColdArc.
aluminium welding 3 min

 

Wielkość emisji związana jest z rodzajem spawanego stopu aluminium, grubością spawanej blachy, gatunkiem zastosowanego spoiwa i jego średnicą oraz metodą spawania i parametrami prądowo-napięciowymi procesu. Technicznymi środkami ograniczania narażenia może być modyfikacja systemu wentylacji lub zastosowanie lokalnej wentylacji wyciągowej. Zastosowanie wentylacji czasami może być trudne do realizacji ze względu na sprzeczne potrzeby, np. ogrzewanie i chłodzenie lub konieczność zapewnienia gazów osłonowych. W tym zakresie istotna jest także profilaktyka unikania zagrożeń w tym pamiętanie o zasadzie, że spawacz powinien trzymać głowę poza obszarem największego stężenia dymów spawalniczych. W niektórych przypadkach może to być kłopotliwe, szczególnie przy spawaniu w ciasnych przestrzeniach lub tam gdzie układ miejsca spawania nie pozwala na inne ustawienie głowy spawacza. Jeśli działania eliminacji zagrożeń u źródła lub zastosowanie środków ochrony zbiorowej nie przyniosą oczekiwanych efektów rozwiązaniem może być zastosowanie środków ochrony indywidualnej. Najlepiej jest stosować sprzęt ochrony dróg oddechowych, który zapewni odpowiednią ochronę i jednocześnie odpowiednią ergonomię pracy. Dobór odpowiedniej ochrony jest uzależniony w pierwszej kolejności od wielkości przekroczeń wartości dopuszczalnych substancji szkodliwych na stanowisku pracy. Przekroczenie to, z kolei, uzależnione jest od rodzaju substancji szkodliwej, czyli między innymi co i czym spawamy oraz stężenia substancji szkodliwej, czyli między innymi metody czy prądu spawania lub jakości wentylacji. Możemy przyjąć, że w przypadku dobrej wentylacji obszaru spawania wystarczającą ochroną jest filtr cząstek stałych, w przypadku ograniczonej wentylacji zalecane jest zastosowanie dodatkowo dość uniwersalnego pochłaniacza ABE chroniącego przed - organicznymi, nieorganicznymi oraz kwaśnymi gazami i oparami. Jeśli spawanie stopów aluminium odbywa się w przestrzeni ograniczonej warto jest rozważyć zastosowanie systemów z doprowadzeniem oczyszczonego powietrza bezpośrednio pod przyłbicę spawalniczą np.: zastosowanie przyłbic spawalniczych z systemem Adflo. Nigdy nie należy używać systemów z wymuszonym przepływem powietrza ani systemów zasilanych sprężonym powietrzem w warunkach bezpośrednio niebezpiecznych dla życia i zdrowia np.: w środowisku o niedostatecznej zawartości tlenu, obecności trujących gazów nieposiadających smaku i zapachu lub silnie toksycznych gazów. W razie podejrzenia obecności takich warunków pracy, przed jej rozpoczęcięm, należy skonsultować się z osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo pracowników. Stosując środki ochrony indywidualnej należy pamiętać, że ich skuteczność ściśle związana jest z ich prawidłowym użytkowaniem. W przedsiębiorstwach powinny istnieć programy ochrony dróg oddechowych, które zapewniają dostęp szkoleń, elementów wymiennych filtrów i pochłaniaczy, oraz warunki do konserwacji tego sprzętu.

W działaniach poprawiających bezpieczeństwo pracy przy procesie łączenia elementów aluminium oprócz samego spawania warto także brać pod uwagę proces oczyszczania aluminium przed spawaniem. Usuwanie olejów, smarów i inne związków węglowodorowych realizowane jest poprzez wytarcie płyty czystą ścierką nasączoną preparatem odtłuszczającym, np: acetonem lub zanurzenie płyty w zbiorniku wypełnionym łagodnym roztworem zasadowym, a następnie przetarcie i wysuszenie. Oba procesy także mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z kolei oczyszczanie przed spawaniem silnie zanieczyszczonego materiału przy użyciu szlifierki musi wiązać się z wydzieleniem innego pomieszczenia. W pomieszczeniu, w którym szlifuje się aluminium, nie wolno spawać – istnieje niebezpieczeństwo zapłonu i wybuchu!

Bibliografia:

  1. Ewa Gawęda, Dorota Kondej (2007). Narażenie na szkodliwe czynniki w procesach obróbki mechanicznej wyrobów metalowych, Medycyna Pracy 58(3):223-229
  2. Matusiak, J. (2013). Welding aluminium alloys using low arc energy MIG method in terms of reducing pollutant emissions. Welding International, 27(3), 207-214.
  3. Matczak W. (2003). Ocena narażenia na toksyczne metale podczas spawania stopów aluminiowych. VIII Naukowotechniczna Konferencja Spawalnicza, Międzyzdroje
  4. Matusiak, J. (2009). Spawanie stopów aluminium metodą MIG o małej energii łuku w aspekcie ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Biuletyn Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, 53(3), 56-58.
  5. OSHA, Departament Pracy USA (2013). Eliminowanie niebezpiecznych dymów i gazów podczas spawania, arkusz informacyjny, DSG FS-3647, marzec 2013

 

Autor:

dr inż. Paweł Górski,

3M Poland
Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z nowościami w ofercieyoutubefacebookinstagram

 

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

 

Podziel się z innymi!

Pozostałe serwisy firmy

odpylamy.pl
Projektowanie i dobór, montaż, serwis instalacji i urządzeń odpylających dla różnych gałęzi przemysłu.
szlifowanie.info
Serwis internetowy poświęcony obróbce stali nierdzewnej. Wszystko o materiałach, urządzeniach i technologiach.
elkrem.com.pl
Materiały i urządzenia do napawania i regeneracji. Układy plastyfikujące oraz obróbka CNC.
podnoszenie.eu
Systemy transportu bliskiego, żurawie, żurawików, suwnice, wciągników oraz wiele innych.
xiris.pl
Wysoce wyspecjalizowane kamery spawalnicze do badania jakości spoin spawalniczych
www.readytorobot.eu
Integrator zrobotyzownaych systemów spawalniczych oraz systemów automatyzacji procesów produkcyjnych.
www.matyergonomiczne.pl
Ergonomiczne, antyzmęczeniowe maty przemysłowe. Sprawdź jak możesz w prosty sposób poprawić zdrowie swoich pracowników.
www.gullco.pl
Systemy do spawania zautomatyzowanego, wózki spawalnicze, automaty do żłobienia.
 Ustawienia
bezpieczne dane

Szanujemy Twoją prywatnosć!

Dbamy o Twoje dane i chcemy, żebyś był z nami.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Drogi Użytkowniku,

Od 25 maja 2018 roku  obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). Zależy nam, abyś wiedział jakie dane przetwarzamy i na jakich zasadach. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Prosimy o zapoznanie się z nimi, następnie określenie danych jakimi chcesz się z nami podzielić i   wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku  „Zgadzam się”.

Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych, klikając w ikonę ustawieñ w dolnym lewym rogu przeglądarki.

 

Jakie dane zbieramy?

Większość danych jakie zbieramy jest całkowicie anonimowa, ale mogą to być również dane dotyczące urządzenia z jakiego korzystasz, wersji przeglądarki, podstron, które odwiedzasz i to czego szukasz na naszej stronie. W przypadku wyrażenia zgody marketingowej mogą to być dane osobowe takie jak IP, adres e-mail czy linki do profili na portalach społecznościowych.

 

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych jest RYWAL-RHC Sp. z o.o., ul. Odlewnicza 4, 03-231 Warszawa, NIP: 951-19-98-317.

 

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przede wszystkim, żeby dostarczać Tobie coraz lepsze treści i coraz lepsze wrażenia z korzystania z naszej strony. Jak to możliwe?

Analizując np. to co szukasz na stronie, wiemy co potrzebujesz i robimy wszystko, żebyś to znalazł u nas szybko i łatwo. Analizując czas przebywania na stronie, wiemy czy artykuł był interesujący czy nie.

Więcej o tym znajdziesz w naszej polityce prywatności.

 

Czy przekazujemy komuś Twoje dane?

Twoje dane możemy udostępnić wyłącznie wyspecjalizowanym firmom z naszej grupy kapitałowej i wyłącznie w celu ściśle powiązanym z Twoimi potrzebami, firmom działającym na nasze zlecenie, np. w celu optymalizacji działania strony lub realizacji zamówienia czy umowy, a także podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

 

Co możesz zrobić ze swoimi danymi?

Masz prawo dostępu do swoich danych ich zmiany, ograniczenia przetwarzania oraz usunięcia, jeśli nie stoi to w sprzeczności z innymi prawami np. w związku z realizacją umów. Możesz także zmienić zakres danych jakimi chcesz się z nami dzielić, wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub skorzystać z innych praw wymienionych w naszej polityce prywatności.

 

Na jakiej podstawie chcemy przetwarzać Twoje dane?

Podstawą do przetwarzania Twoich danych jest każdorazowo Twoja zgoda, ale w niektórych przypadkach również konieczność realizacji umów oraz uzasadniony interes administratora danych, czyli np. przetwarzanie danych na potrzeby marketingu własnego.

W przypadku przetwarzania danych na cele marketingowe, tj. między innymi profilowanie odbywać się będzie za Twoją zgodą, którą wyrażasz akceptując w ustawieniach Marketingową warstwę danych.

W przypadku przetwarzania danych w celach komunikacji z Tobą, poprosimy Ciebie o zgodę przy formularzu kontaktowym lub przy subskrypcji newslettera.

 

Jak długo przechowujemy Twoje dane?

O przechowywaniu Twoich danych przypomnimy Tobie na stronie po 90 dniach od poprzedniej wizyty. Będziesz mógł wówczas zadecydować, co chcesz z nimi zrobić. Natomiast dane, które od Ciebie otrzymamy będziemy przechowywać bezterminowo, gdyż dzięki danym historycznym będziemy mogli lepiej analizować zmiany w Twoich preferencjach.

 

Podsumowanie

Prosimy o zapoznanie się z w/w informacjami. Następnie bardzo prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie tych danych klikając przycisk „Zgadzam się”.

 

Pamiętaj, ze w każdej chwili możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych jakie chcesz nam udostępnić.

Ustawienia

Pliki Cookies

Są dla nas bardzo istotnym elementem. Dzięki nim mamy możliwość poprawy bezpieczeństwa strony, atrakcyjności dla użytkowników oraz szybkości jej działania. Rekomendujemy pozostawienie tej opcji włączonej.

Zgoda Marketingowa

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych będziemy mieli możliwość prezentowania Tobie ofert czy reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji zakupowych i wymaga również aktywnych plików cookies. Dane jakie są przetwarzane to informacje co do Twojej przybliżonej lokalizacji, urządzenia z jakiego korzystasz, podstron które odwiedzasz i informacji jakie szukasz na naszej stronie. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w tych celach, pamiętaj, że zgodę możesz w każdej chwili wycofać.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do nas marketing@rywal.com.pl. Odpowiemy na Twoje pytania. Możesz też w każdej chwili wyczyścić pliki cookies tej strony, klikając tu (przeładuje stronę).

Ustawienia Informacje Nie teraz Zgadzam się