Język: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

Aktualności

Weebinarium REJS MOST

weebinarium rejs 135px

 

 

 

 

 

Zapraszamy na darmowe Weebinarium Monitoring spawalniczy REJS - poszukiwanie rezerw w zasobach spawalniczych.

Więcej…

12 czerwca (piatek) nasza firma będzie nieczynna

rywal logo icon

Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 roku firma RYWAL-RHC będzie nieczynna. 

Więcej…

Rękawice na każdą okazję

szybka zewn 135px

 

 

 

 

 

Nowa odsłona rękawic ochronnych w naszej ofercie.

Więcej…

Filtracja powietrza a pandemia COVID-19

filtro 135px

Czy filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa?

Więcej…

Pracuj bezpiecznie & Zachowaj dystans

cepro135px

Zachowaj bezpieczne warunki pracy podczas pandemii COVID-19

Więcej…

Promocje

Gotuj z MOSTem

gotuj z mostem 135px

Kupuj profesjonalne ściernice MOST PRO i zbierz zestaw ekskluzywnych naczyń firmy Fiskars.

Więcej…

Wybierz idealną tarczę dla siebie

nie zasypiaj na zime 135px

Zestawy promocyjne ściernic MOST ze specjalnym upominkiem

Więcej…

Oferta specjalna szlifierek Suhner

suhner promocja szlifierek akt 135px

Szlifierki proste, kątowe i taśmowe Suhner w specjalnej cenie

Więcej…

Promocja maty ergonomicznej Starting Line Runner

startting line info

 

 

 

 

 

Używając mat ergonomicznych poprawiasz wydajność i jakość pracy.

Więcej…

Okazje cenowe

Termos do przechowywania elektrod MOST

końcówka okazja 2

W okazjach cenowych termos do przechowywania elektrod MOST

Więcej…

Uchwyt spawalniczy TIG 17V

17v uchwyt 135px

W okazjach cenowych uchwyt spawalniczy TIG 17V 4m do Fanmig 175i MOST

Więcej…

Końcówka M6/1,2/D=6/20.0

końcówka okazja 2

W okazjach cenowych końcówka M6/1,2/D=6/20.0 - 140.1068

Więcej…

Podkładki ceramiczne LT05TT SW

MostLT05TT b

W okazjach cenowych podkładki ceramiczne LT05TT SW

Więcej…

Centrownik do rur

centrownik 135px

W okazjach cenowych centrownik do rur 120-350 mm typ 4 produkcji Centromatu.

Więcej…

Vademecum

Filtracja powietrza w czasie pandemii COVID-19

filtro 135px

Czy filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa?

Więcej…

Bezpieczeństwo bez kompromisów – zewnętrzne szybki ochronne

szybka zewn 135px

Badania prowadzone wśród spawaczy pokazują potrzebę pewnej ochrony przed promieniowaniem, a jednocześnie coraz lepszej widoczności miejsca spawania, wyższego komfortu użytkowania oraz wysokiej ochrony przed rozbryzgami stopionego metalu i iskrami przy szlifowaniu. Przyłbice spawalnicze 3MTM SpeedglasTM z automatycznymi filtrami spawalniczymi (ADF) zdecydowanie przybliżają komfort spawania do oczekiwań. Zostały zaprojektowane tak, by ograniczać zmęczenie oczu przy przełączaniu ze stanu zaciemnionego na rozjaśniony. W celu zapewnienia jak najdłuższego czasu bezproblemowego użytkowania przy utrzymaniu stałego poziomu ochrony konieczne jest zachowanie nienagannego stanu technicznego przyłbicy.

Więcej…

Case study wdrożenia REJS MOST

rejs info akt 135

 

 

 

 

 

Jakie efekty przyniosło wprowadzenie monitoringu spawalniczego REJS MOST w ZMW Metal - Sytem Sp. z o.o.?

Więcej…

Bezpieczne spawanie aluminium

aluminium welding 2 135px

Przez ostatnie lata widzimy zauważalną zmianę podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy. Wśród pracodawców, kadry inżynierskiej, a także wśród spawaczy cały czas rośnie świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą proces spawania.

Więcej…

Do 60% oszczędności gazu podczas spawania

ewr 135x vademecum

Prąd spawania nie jest wartością stałą i może ulegać znacznym wahaniom podczas spawania. Bez systemu zarządzania gazem często nie jest możliwe uzyskanie optymalnego przepływu gazu w celu osiągnięcia dostatecznej osłony gazowej i często pojawiają się niepotrzebne straty. System Zarządzania Gazem Osłonowym (EWR od ang. Electronic Welding Regulator) to system, który w dużym stopniu pomaga kontrolować zużycie gazu. EWR 2 został wyposażony w układ pomiarowy dla optymalnej kontroli przepływu gazu. Aby zrealizować funkcję zamkniętej pętli regulacji sterowania przepływem gazu, funkcja impulsowania została pominięta, co przyniosło wymierne korzyści. Zastosowanie regulatora EWR 2 pozwoli zaoszczędzić nawet do 60% gazu osłonowego.

Więcej…

Nowe technologie powoli acz sukcesywnie wypierają starsze rozwiązania. Na rynku krajowym wiele jest firm, które mają i od wielu lat używają laserów CO2 do cięcia metali. Jednak zwarzywszy na czynniki ekonomiczne naukowcy od wielu lat starali się obniżyć znacząco koszt eksploatacji. Już znacznym osiągnięciem było wynalezienie laserów na ciele stałym o ciągłej emisji fali, pompowanych światłem białym - prętów Nd:YAG. Natomiast postęp dokonany przez naukowców w ostatnich latach przyniósł nowe rozwiązania, co do koncepcji budowy lasera. Najnowsze osiągnięcia spowodowały stworzeniem tzw. laserów włóknowych, opartych na ciele stałym, w którym włókno optyczne domieszkowane jest pierwiastkami ziem rzadkich, stanowiących medium laserujące [1,2].


Technologia ta coraz szerzej wkracza i jest wykorzystywana już nie tylko w wycinarkach laserowych, ale również w urządzeniach do spawania. Powodów jest wiele, ale najważniejsze to dużo wyższa wydajność, lepsze parametry pracy, energooszczędność, bezawaryjność i trwałość. Zgodnie z opinią wielu fachowców i producentów z branży laserowej, lasery włóknowe w najbliższych latach w większości aplikacji powinny zastąpić technologię bazującą na konwencjonalnych laserach CO2 [5].

 

Zasada i budowa laserów włóknowych

Główną częścią lasera włóknowego jest aktywne włókno optyczne, w którym powstaje promieniowanie laserowe. Włókna optyczne są specjalnym rodzajem światłowodu, składającego się z trzech warstw materiałów o różnym współczynniku załamania światła (rys. 1).

 

Rys .1. Budowa włókna optycznego laserowego.

 

Pierwsza warstwa zewnętrzna jest to okładzina włókna laserowego, która ma najniższy współczynnik załamania światła spośród wszystkich warstw włókna optycznego. Warstwa ta ma za zadanie odbijać od swej powierzchni światło inicjujące akcję laserową i nie dopuszczać do emisji promieniowania laserowego na zewnątrz włókna. Środkowa warstwa zwana warstwą zewnętrzną rdzenia, wykonana jest z materiału o wyższym współczynniku załamania światła niż okładzina. Warstwa zewnętrzna rdzenia działa jako światłowód, służący do inicjacji akcji laserowej oraz zapewnia odpowiedni transfer energii pompowania. Wewnętrzna warstwa zwany aktywnym optycznie rdzeniem, ma najwyższy współczynnik załamania światła, ponieważ włókna te są domieszkowane pierwiastkami ziem rzadkich.
Na końcu aktywnego włókna znajdują się siatki dyferencyjne Bragga, z których jedna stanowi zwierciadło całkowicie odbijające, a druga zwierciadło wyjściowe rezonatora optycznego. Dzięki dużej elastyczności włókna może mieć bardzo zwartą konstrukcje tworząc długi cienki elastyczny pręt laserowy. Aktywne włókno optyczne jest zakończone z obydwu stron wieloma złączkami, które łączą i przekazują energię pochodzącą z diod pompujących do warstwy zewnętrznej włókna optycznego. Następnie emitowana z aktywnego rdzenia włókna optycznego wiązka laserowa dużej mocy jest transmitowana za pomocą światłowodu do kolimatora, tj. układu, który przekształca wiązkę promieniowania laserowego o dużej rozbieżności w wiązkę, w której promieniowanie rozchodzi się równolegle. Tak przygotowana wiązka laserowa trafia następnie do układu optycznego, gdzie jest ogniskowana do plamki o odpowiednich wymiarach, zależnych od wymaganych warunków technologicznych obróbki laserowej (rys 2.) [2,3].

 

Rys. 2. Zasada powstawania akcji laserowej w laserach włókowych.

 

Moc oraz sprawność wiązki laserów włóknowych

Konstrukcja długich cienkich włókien optycznych pozwala na ich efektywne chłodzenie i zapewnia minimalizację efektu nagrzewania w wyniku pompowania energią wiązki lasera diodowego. W rezultacie wysoka sprawność laserów włóknowych przekłada się na wysoki współczynnik przetwarzania mocy, który jest stosunkiem mocy wiązki laserowej generowanej przez włókna laserowe do mocy elektrycznej użytej do wytworzenia promieniowania laserowego [1,2].
Lasery włóknowe posiadają sprawność w granicach 20-30% [2]. Sprawność ta porównując inne metody spawania czy cięcia nie wydaje się zbyt wielka jednak porównując pozostałe lasery, sprawność choćby lasera CO2 wynosi zaledwie 8%, a laserów Nd:YAG pompowanych światłem białym wynosi tylko 3% [4] .

 

Wnioski

Lasery włóknowe mają wiele zalet i istnieje wiele zastosowań (aplikacji) gdzie z powodzeniem można zastąpić starsze typy laserów. Najważniejsze różnice pomiędzy laserem w technologii włóknowej a laserem wykorzystującym technologię CO2 to:

 • laser włóknowy nie ma części ruchomych, jak turbina,
 • jest kompletnie szczelny i nie wymaga ciągłego utrzymywania określonego ciśnienia w rezonatorze, nie ma pompy próżniowej,
 • nie występuje konieczności wymiany filtrów, wentylatorów czy kwarcowych rur, ponieważ ich nie ma,
 • nie ma luster w rezonatorze - nie ma optyki wewnętrznej,
 • nie ma luster optyki zewnętrznej, nie ma harmonijek (bellowsów),
 • nie ma strat w postaci powietrza czy azotu, pompowanego w drogę wiązki,
 • nie ma generatora; nie ma lampy, nie ma więc potrzeby jej wymiany,
 • laser w ogóle nie zużywa gazów rezonatorowych,
 • laser wymaga minimalnego chłodzenia,
 • laser włóknowy zajmuje znacznie mniej miejsca niż laser CO2,
 • laser włóknowy podczas przebywania w stanie gotowości do pracy pobiera 11 razy mniej energii w porównaniu z laserem CO2,
 • laser 4 kW CO2 pobiera 60 kW energii, podczas gdy laser o tej samej mocy w technologii włóknowej pobiera tylko 18 kW. Jest to wynikiem dużo większej sprawności tej technologii.

 

Reasumując powyższe różnice i biorąc pod uwagę obserwacje przeprowadzone już przez pierwszych użytkowników laserów włókowych, koszty pracy lasera włókowego są około 5-krotnie niższe niż konwencjonalnych laserów CO2. W przyszłości będzie to zapewne ważny argument, który rozpowszechni tą technologie również wśród polskich użytkowników.

 

Literatura

[1] Hecht J. „High Power Fiber Lasrs: Dumping up the power ." Laser Focus Word, VIII 2005.
[2] Klimpel A., Janicki D., Hołotek K. „ Lasery włóknowe - nowa generacja laserów spawalniczych", Przegląd Spawalniczy nr 4/2006.
[3] Zając A., Świderski J., Konieczny P., Gągała S. „Lasery włóknowe analiza i wymogi konstrukcyjne" WAT, wydanie 2007.
[4] Klimpel A. „Spawanie, zgrzewanie i ciecie metali" Technologie, Warszawa WNT 1999.
[5] Katalog Rywal-RHC, Toruń 2010.

 

dr inż. Marek Węglowski - Rywal - RHC Sp. z o.o.

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.

OK Akceptuję regulamin

Podziel się z innymi!

Pozostałe serwisy firmy

odpylamy.pl
Projektowanie i dobór, montaż, serwis instalacji i urządzeń odpylających dla różnych gałęzi przemysłu.
szlifowanie.info
Serwis internetowy poświęcony obróbce stali nierdzewnej. Wszystko o materiałach, urządzeniach i technologiach.
elkrem.com.pl
Materiały i urządzenia do napawania i regeneracji. Układy plastyfikujące oraz obróbka CNC.
podnoszenie.eu
Systemy transportu bliskiego, żurawie, żurawików, suwnice, wciągników oraz wiele innych.
xiris.pl
Wysoce wyspecjalizowane kamery spawalnicze do badania jakości spoin spawalniczych
www.readytorobot.eu
Integrator zrobotyzownaych systemów spawalniczych oraz systemów automatyzacji procesów produkcyjnych.
www.matyergonomiczne.pl
Ergonomiczne, antyzmęczeniowe maty przemysłowe. Sprawdź jak możesz w prosty sposób poprawić zdrowie swoich pracowników.
www.gullco.pl
Systemy do spawania zautomatyzowanego, wózki spawalnicze, automaty do żłobienia.
 Ustawienia
bezpieczne dane

Szanujemy Twoją prywatnosć!

Dbamy o Twoje dane i chcemy, żebyś był z nami.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Drogi Użytkowniku,

Od 25 maja 2018 roku  obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). Zależy nam, abyś wiedział jakie dane przetwarzamy i na jakich zasadach. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Prosimy o zapoznanie się z nimi, następnie określenie danych jakimi chcesz się z nami podzielić i   wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku  „Zgadzam się”.

Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych, klikając w ikonę ustawieñ w dolnym lewym rogu przeglądarki.

 

Jakie dane zbieramy?

Większość danych jakie zbieramy jest całkowicie anonimowa, ale mogą to być również dane dotyczące urządzenia z jakiego korzystasz, wersji przeglądarki, podstron, które odwiedzasz i to czego szukasz na naszej stronie. W przypadku wyrażenia zgody marketingowej mogą to być dane osobowe takie jak IP, adres e-mail czy linki do profili na portalach społecznościowych.

 

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych jest RYWAL-RHC Sp. z o.o., ul. Chełmżyńska 180, 04-464 Warszawa, NIP: 951-19-98-317.

 

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przede wszystkim, żeby dostarczać Tobie coraz lepsze treści i coraz lepsze wrażenia z korzystania z naszej strony. Jak to możliwe?

Analizując np. to co szukasz na stronie, wiemy co potrzebujesz i robimy wszystko, żebyś to znalazł u nas szybko i łatwo. Analizując czas przebywania na stronie, wiemy czy artykuł był interesujący czy nie.

Więcej o tym znajdziesz w naszej polityce prywatności.

 

Czy przekazujemy komuś Twoje dane?

Twoje dane możemy udostępnić wyłącznie wyspecjalizowanym firmom z naszej grupy kapitałowej i wyłącznie w celu ściśle powiązanym z Twoimi potrzebami, firmom działającym na nasze zlecenie, np. w celu optymalizacji działania strony lub realizacji zamówienia czy umowy, a także podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

 

Co możesz zrobić ze swoimi danymi?

Masz prawo dostępu do swoich danych ich zmiany, ograniczenia przetwarzania oraz usunięcia, jeśli nie stoi to w sprzeczności z innymi prawami np. w związku z realizacją umów. Możesz także zmienić zakres danych jakimi chcesz się z nami dzielić, wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub skorzystać z innych praw wymienionych w naszej polityce prywatności.

 

Na jakiej podstawie chcemy przetwarzać Twoje dane?

Podstawą do przetwarzania Twoich danych jest każdorazowo Twoja zgoda, ale w niektórych przypadkach również konieczność realizacji umów oraz uzasadniony interes administratora danych, czyli np. przetwarzanie danych na potrzeby marketingu własnego.

W przypadku przetwarzania danych na cele marketingowe, tj. między innymi profilowanie odbywać się będzie za Twoją zgodą, którą wyrażasz akceptując w ustawieniach Marketingową warstwę danych.

W przypadku przetwarzania danych w celach komunikacji z Tobą, poprosimy Ciebie o zgodę przy formularzu kontaktowym lub przy subskrypcji newslettera.

 

Jak długo przechowujemy Twoje dane?

O przechowywaniu Twoich danych przypomnimy Tobie na stronie po 90 dniach od poprzedniej wizyty. Będziesz mógł wówczas zadecydować, co chcesz z nimi zrobić. Natomiast dane, które od Ciebie otrzymamy będziemy przechowywać bezterminowo, gdyż dzięki danym historycznym będziemy mogli lepiej analizować zmiany w Twoich preferencjach.

 

Podsumowanie

Prosimy o zapoznanie się z w/w informacjami. Następnie bardzo prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie tych danych klikając przycisk „Zgadzam się”.

 

Pamiętaj, ze w każdej chwili możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych jakie chcesz nam udostępnić.

Ustawienia

Pliki Cookies

Są dla nas bardzo istotnym elementem. Dzięki nim mamy możliwość poprawy bezpieczeństwa strony, atrakcyjności dla użytkowników oraz szybkości jej działania. Rekomendujemy pozostawienie tej opcji włączonej.

Zgoda Marketingowa

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych będziemy mieli możliwość prezentowania Tobie ofert czy reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji zakupowych i wymaga również aktywnych plików cookies. Dane jakie są przetwarzane to informacje co do Twojej przybliżonej lokalizacji, urządzenia z jakiego korzystasz, podstron które odwiedzasz i informacji jakie szukasz na naszej stronie. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w tych celach, pamiętaj, że zgodę możesz w każdej chwili wycofać.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do nas marketing@rywal.com.pl. Odpowiemy na Twoje pytania. Możesz też w każdej chwili wyczyścić pliki cookies tej strony, klikając tu (przeładuje stronę).

Ustawienia Informacje Nie teraz Zgadzam się