Język: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

Aktualności

Weebinarium REJS MOST

weebinarium rejs 135px

 

 

 

 

 

Zapraszamy na darmowe Weebinarium Monitoring spawalniczy REJS - poszukiwanie rezerw w zasobach spawalniczych.

Więcej…

12 czerwca (piatek) nasza firma będzie nieczynna

rywal logo icon

Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 roku firma RYWAL-RHC będzie nieczynna. 

Więcej…

Rękawice na każdą okazję

szybka zewn 135px

 

 

 

 

 

Nowa odsłona rękawic ochronnych w naszej ofercie.

Więcej…

Filtracja powietrza a pandemia COVID-19

filtro 135px

Czy filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa?

Więcej…

Pracuj bezpiecznie & Zachowaj dystans

cepro135px

Zachowaj bezpieczne warunki pracy podczas pandemii COVID-19

Więcej…

Promocje

Gotuj z MOSTem

gotuj z mostem 135px

Kupuj profesjonalne ściernice MOST PRO i zbierz zestaw ekskluzywnych naczyń firmy Fiskars.

Więcej…

Wybierz idealną tarczę dla siebie

nie zasypiaj na zime 135px

Zestawy promocyjne ściernic MOST ze specjalnym upominkiem

Więcej…

Oferta specjalna szlifierek Suhner

suhner promocja szlifierek akt 135px

Szlifierki proste, kątowe i taśmowe Suhner w specjalnej cenie

Więcej…

Promocja maty ergonomicznej Starting Line Runner

startting line info

 

 

 

 

 

Używając mat ergonomicznych poprawiasz wydajność i jakość pracy.

Więcej…

Okazje cenowe

Termos do przechowywania elektrod MOST

końcówka okazja 2

W okazjach cenowych termos do przechowywania elektrod MOST

Więcej…

Uchwyt spawalniczy TIG 17V

17v uchwyt 135px

W okazjach cenowych uchwyt spawalniczy TIG 17V 4m do Fanmig 175i MOST

Więcej…

Końcówka M6/1,2/D=6/20.0

końcówka okazja 2

W okazjach cenowych końcówka M6/1,2/D=6/20.0 - 140.1068

Więcej…

Podkładki ceramiczne LT05TT SW

MostLT05TT b

W okazjach cenowych podkładki ceramiczne LT05TT SW

Więcej…

Centrownik do rur

centrownik 135px

W okazjach cenowych centrownik do rur 120-350 mm typ 4 produkcji Centromatu.

Więcej…

Vademecum

Filtracja powietrza w czasie pandemii COVID-19

filtro 135px

Czy filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa?

Więcej…

Bezpieczeństwo bez kompromisów – zewnętrzne szybki ochronne

szybka zewn 135px

Badania prowadzone wśród spawaczy pokazują potrzebę pewnej ochrony przed promieniowaniem, a jednocześnie coraz lepszej widoczności miejsca spawania, wyższego komfortu użytkowania oraz wysokiej ochrony przed rozbryzgami stopionego metalu i iskrami przy szlifowaniu. Przyłbice spawalnicze 3MTM SpeedglasTM z automatycznymi filtrami spawalniczymi (ADF) zdecydowanie przybliżają komfort spawania do oczekiwań. Zostały zaprojektowane tak, by ograniczać zmęczenie oczu przy przełączaniu ze stanu zaciemnionego na rozjaśniony. W celu zapewnienia jak najdłuższego czasu bezproblemowego użytkowania przy utrzymaniu stałego poziomu ochrony konieczne jest zachowanie nienagannego stanu technicznego przyłbicy.

Więcej…

Case study wdrożenia REJS MOST

rejs info akt 135

 

 

 

 

 

Jakie efekty przyniosło wprowadzenie monitoringu spawalniczego REJS MOST w ZMW Metal - Sytem Sp. z o.o.?

Więcej…

Bezpieczne spawanie aluminium

aluminium welding 2 135px

Przez ostatnie lata widzimy zauważalną zmianę podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy. Wśród pracodawców, kadry inżynierskiej, a także wśród spawaczy cały czas rośnie świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą proces spawania.

Więcej…

Do 60% oszczędności gazu podczas spawania

ewr 135x vademecum

Prąd spawania nie jest wartością stałą i może ulegać znacznym wahaniom podczas spawania. Bez systemu zarządzania gazem często nie jest możliwe uzyskanie optymalnego przepływu gazu w celu osiągnięcia dostatecznej osłony gazowej i często pojawiają się niepotrzebne straty. System Zarządzania Gazem Osłonowym (EWR od ang. Electronic Welding Regulator) to system, który w dużym stopniu pomaga kontrolować zużycie gazu. EWR 2 został wyposażony w układ pomiarowy dla optymalnej kontroli przepływu gazu. Aby zrealizować funkcję zamkniętej pętli regulacji sterowania przepływem gazu, funkcja impulsowania została pominięta, co przyniosło wymierne korzyści. Zastosowanie regulatora EWR 2 pozwoli zaoszczędzić nawet do 60% gazu osłonowego.

Więcej…

Można rozważać cztery grupy kryteriów: techniczne, ekonomiczne, formalne oraz te, które umownie nazywane są organizacyjno-rynkowymi. Wszyscy otrzymujący oferty na urządzenia spawalnicze stosują przy ich wyborze dwie pierwsze grupy kryteriów: techniczne - uwzględniające stawiane wymagania i potrzebne do ich spełnienia parametry oraz ekonomiczne - dotyczące cen, warunków płatności i dostawy. Nie każdy jednak zwraca dostateczną uwagę, w grupie kryteriów technicznych na warunki pracy oraz stopień niezawodności oferowanych produktów; zaś w grupie kryteriów ekonomicznych na koszty eksploatacji, zwłaszcza na trwałość oraz koszty pozyskiwania części zużywających się.

 

 

  • dr inż. Marek WĘGLOWSKI - Rywal-RHC

Kryteria formalne, dotyczące certyfikatów, dopuszczeń, uznań oraz potrzebnej dokumentacji wymagają od kupującego znajomości obecnie obowiązujących przepisów, a także znajomości przedmiotu w zakresie bezpośrednich powiązań kryteriów formalnych z technicznymi. Wszyscy „markowi" producenci urządzeń i materiałów spawalniczych na tyle dbają o spełnienie wszystkich wymogów formalnych, że ich partnerzy z reguły nie muszą się o nie troszczyć np. o deklarację zgodności WE. Ewentualne skorzystanie z oferty na materiały lub urządzenia niespełniające wymogów formalnych, których obecność na rynku jest tylko teoretycznie niemożliwa, może spowodować nie tylko nieprzyjemne sankcje wobec kupującego (np. zastrzeżenia Inspekcji Pracy), lecz także o wiele istotniejsze zagrożenia bezpieczeństwa np. w przypadku materiałów dodatkowych do wykonywania robót spawalniczych o dużej odpowiedzialności i o wysokim stopniu ryzyka technicznego.

 

Ostatnia grupa kryteriów - o charakterze rynkowym i organizacyjnym - służy ocenie ofert pod kątem takich czynników jak: potencjał producenta, stabilność jego pozycji rynkowej oraz fachowość i dostępność sieci dystrybucyjnej, serwis na rynku użytkownika. Konsekwencją nieuwzględnienia kryteriów z ostatniej wymienionej grupy mogą być, nawet przy technicznie najlepiej dokonanym wyborze, problemy eksploatacyjne, wynikające np. z utraty kontaktu z oferentem i producentem lub niezadowalającą pracą serwisu. Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia urządzeń profesjonalnych od licznie reprezentowanego na rynku, atrakcyjnego cenowo i pięknie podanego (opakowanego) sprzętu półprofesjonalnego czy wręcz hobbistycznego, który możemy znaleźć np. w hipermarketach.

 

Jeśli założyć, że sprzęt dla amatorów powinien być tańszy, to powinien być również łatwy do rozszyfrowania. Na wszelki wypadek warto sprawdzać profesjonalizm każdego urządzenia oferowanego po cenie wyraźnie odbiegającej od średniej rynkowej. Jeśli podawane przez producenta parametry techniczne są bliskie granicy wymagań użytkownika, jest wskazane ich sprawdzenie w praktyce. Przykładam rozbieżności może być choćby cykl pracy urządzeń spawalniczych - duża część producentów nie podporządkowała się obowiązującej od kilku lat normie PN-EN 60974-1:2013-04(ENG) i podaje cykle pracy badane w temperaturze otoczenia, czyli 20 st. C i w czasie obciążenia 5 minut, a nie jak powinno być zgodnie z w/w normą przy 40 st. C i przez 10 minut. Ponadto doświadczenie wielu użytkowników każą wątpić w deklarowane przez producentów cykle pracy, co dotyczy nawet znanych marek.

Nie ma lepszej metody oceny niezawodności urządzenia, niż zebranie od innych użytkowników informacji o ewentualnych awariach i częstotliwości ich występowania. W dzisiejszych czasach pomocny również staje się internet i różnego rodzaju fora spawalnicze na których można przynajmniej wyczytać jakie są wady, a jakie zalety danego urządzenia. Należy jednak podchodzić z pewną ostrożnością do niektórych wygłaszanych opinii, gdyż wydają się być tendencyjne i umieszczane przez podmioty handlowe bezpośrednio zainteresowane sprzedażą danego urządzenia. Przedłużony okres gwarancji wcale nie musi być świadectwem jakości/niezawodności wyższej od tej, którą oferują urządzenia o okresie gwarancji krótszym (standardowym). Dysponowanie rzetelnymi informacjami o wielkości sprzedaży wyrobów będących przedmiotem oferty, o ile nie stanowią one nowości rynkowej jest dodatkową, cenną wskazówką. Praktyka wykazuje, że zły produkt, nawet poważnego i marketingowo sprawnego producenta, nie ma szans na sukces rynkowy w dłuższym czasie.

 

Bardzo istotnymi, ale nie zawsze docenianymi i wykorzystywanymi źródłami wiarygodnych informacji o urządzeniach i materiałach są referencje od ich użytkowników, którzy mogą powiedzieć nie tylko o zaletach, lecz także o wadach (niedoskonałościach) ujawnionych w praktyce, o których oferenci, ze zrozumiałych względów handlowych, a czasami wręcz z niewiedzy, nie wspominają. Docenienie znaczenia referencji zarówno na oferowane urządzenia i materiały, jak też oceniających producenta, dystrybutora i serwis, pozwala ograniczyć ewentualne przykre niespodzianki związane z zakupem i eksploatacją.
Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia o rozszerzonych możliwościach warto sprawdzić, czy spawacze mający w przyszłości pracować tymi urządzeniami są w stanie je właściwie obsłużyć i wykorzystać w praktyce wspaniałe możliwości, za które trzeba przecież zapłacić. Wybór urządzenia mającego techniczne możliwości, które nie są później wykorzystywane nie należy, niestety, do rzadkości, chociaż czasami wynika z pobudek prestiżowych.


Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć przy wyborze urządzenia patrząc jedynie na kryteria techniczne:
1.    jakiej grubości materiały będziemy spawać? - przy materiałach o grubości powyżej 10 mm warto skierować swoją uwagę na metodę MIG/MAG lub MMA, metoda TIG rzadko jest stosowana w aplikacjach do spawania blach powyżej 10 mm,
2.    jaka ma być jakość wizualna spoiny? - najładniejsze lico uzyskamy przy zastosowaniu metody TIG, w metodzie MIG/MAG oraz MMA podczas spawania występuje rozprysk metalu, który zazwyczaj należy później usunąć,
3.    jak szybko chcemy spawać? – najszybciej wykonamy spoinę metodą MIG/MAG ok. 2 krotnie szybciej od metody MMA i aż 3-krotnie szybciej porównując z metodą TIG,

4.    jaką metodę zastosować do spawania grani? – zazwyczaj grań spawamy metodą TIG lub MMA, choć coraz częściej w aplikacjach przemysłowych pojawiają się urządzenia ze zmodyfikowaną metodą MAG takie jak STT, CMT itd.

 

 

5.    jakie natężenie prądu potrzebne będzie do pospawania danego materiału? – przy doborze urządzeń spawalniczych ważne jest aby dobrać moc urządzenia tak aby spełniało nasze oczekiwania średnio można przyjąć ok. 30-40 A na 1mm grubości materiału jaki zamierzamy spawać. Ten przelicznik jest może nie w pełni dokładny nie bierzemy pod uwagę choćby pozycji spawania metody spawalniczej, jednak można w przybliżeniu ocenić, jakie natężenie prądu będzie nam potrzebne,
6.    jaki powinien być cykl pracy urządzenia? – jest to jeden z ważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Cykl pracy mierzony jest w czasie 10 minut przy danym natężeniu prądu i oznacza jak długo będziemy mogli spawać z nastawionymi parametrami. Aby zachować komfort spawania należy brać pod uwagę 60% cykl pracy przy spawaniu ręcznym i 100% cykl pracy przy stanowiskach zautomatyzowanych lub zrobotyzowanych.
7.    jakim napięciem biegu jałowego powinno charakteryzować się urządzenie? – napięcie biegu jałowego odnosi się głównie do metody MMA. Warto przed zakupem urządzenia spojrzeć na napięcie biegu jałowego, ponieważ w urządzeniach mających napięcie biegu jałowego (Uo) poniżej 50V ich zakres zastosowania ogranicza się jedynie do spawania elektrodami niskonapięciowymi, pozostałe elektrody będzie bardzo trudno zajarzyć i rozpocząć spawanie. Napięcie biegu jałowego powinno być w granicach 80-90 V, aby móc spawać choćby elektrodami grubo otulonymi.  
8.    jakie powinno być zasilanie sieci energetycznej? – urządzenia 1 –fazowe są zazwyczaj ograniczone do 200A (patrz pkt.9 – zabezpieczenie sieci elektrycznej), natomiast  powyżej 200 A są to już zazwyczaj urządzenia 3-fazowe.
9.    jakie powinno być zabezpieczenie sieci elektrycznej? – każdy producent umieszcza te informacje na tabliczce znamionowej  (rys 1,2).

 

rys 1. Tabliczka znamionowa urządzenia do metody MMA

 

 

 

rys 2. Tabliczka znamionowa urządzenia do metody MIG/MAG

 

10. Stopień ochrony obudowy IP określa, w jaki sposób zabezpiecza ona urządzenie przed ciałami obcymi (kurz, pył) i wodą. Dla użytkowników pracujących na zewnątrz pomieszczeń kluczowe jest, aby urządzenia miały klasę ochrony IP 23.

 

 

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.

OK Akceptuję regulamin

Podziel się z innymi!

Pozostałe serwisy firmy

odpylamy.pl
Projektowanie i dobór, montaż, serwis instalacji i urządzeń odpylających dla różnych gałęzi przemysłu.
szlifowanie.info
Serwis internetowy poświęcony obróbce stali nierdzewnej. Wszystko o materiałach, urządzeniach i technologiach.
elkrem.com.pl
Materiały i urządzenia do napawania i regeneracji. Układy plastyfikujące oraz obróbka CNC.
podnoszenie.eu
Systemy transportu bliskiego, żurawie, żurawików, suwnice, wciągników oraz wiele innych.
xiris.pl
Wysoce wyspecjalizowane kamery spawalnicze do badania jakości spoin spawalniczych
www.readytorobot.eu
Integrator zrobotyzownaych systemów spawalniczych oraz systemów automatyzacji procesów produkcyjnych.
www.matyergonomiczne.pl
Ergonomiczne, antyzmęczeniowe maty przemysłowe. Sprawdź jak możesz w prosty sposób poprawić zdrowie swoich pracowników.
www.gullco.pl
Systemy do spawania zautomatyzowanego, wózki spawalnicze, automaty do żłobienia.
 Ustawienia
bezpieczne dane

Szanujemy Twoją prywatnosć!

Dbamy o Twoje dane i chcemy, żebyś był z nami.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Drogi Użytkowniku,

Od 25 maja 2018 roku  obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). Zależy nam, abyś wiedział jakie dane przetwarzamy i na jakich zasadach. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Prosimy o zapoznanie się z nimi, następnie określenie danych jakimi chcesz się z nami podzielić i   wyrażenie zgody poprzez kliknięcie przycisku  „Zgadzam się”.

Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych, klikając w ikonę ustawieñ w dolnym lewym rogu przeglądarki.

 

Jakie dane zbieramy?

Większość danych jakie zbieramy jest całkowicie anonimowa, ale mogą to być również dane dotyczące urządzenia z jakiego korzystasz, wersji przeglądarki, podstron, które odwiedzasz i to czego szukasz na naszej stronie. W przypadku wyrażenia zgody marketingowej mogą to być dane osobowe takie jak IP, adres e-mail czy linki do profili na portalach społecznościowych.

 

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych jest RYWAL-RHC Sp. z o.o., ul. Chełmżyńska 180, 04-464 Warszawa, NIP: 951-19-98-317.

 

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przede wszystkim, żeby dostarczać Tobie coraz lepsze treści i coraz lepsze wrażenia z korzystania z naszej strony. Jak to możliwe?

Analizując np. to co szukasz na stronie, wiemy co potrzebujesz i robimy wszystko, żebyś to znalazł u nas szybko i łatwo. Analizując czas przebywania na stronie, wiemy czy artykuł był interesujący czy nie.

Więcej o tym znajdziesz w naszej polityce prywatności.

 

Czy przekazujemy komuś Twoje dane?

Twoje dane możemy udostępnić wyłącznie wyspecjalizowanym firmom z naszej grupy kapitałowej i wyłącznie w celu ściśle powiązanym z Twoimi potrzebami, firmom działającym na nasze zlecenie, np. w celu optymalizacji działania strony lub realizacji zamówienia czy umowy, a także podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

 

Co możesz zrobić ze swoimi danymi?

Masz prawo dostępu do swoich danych ich zmiany, ograniczenia przetwarzania oraz usunięcia, jeśli nie stoi to w sprzeczności z innymi prawami np. w związku z realizacją umów. Możesz także zmienić zakres danych jakimi chcesz się z nami dzielić, wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub skorzystać z innych praw wymienionych w naszej polityce prywatności.

 

Na jakiej podstawie chcemy przetwarzać Twoje dane?

Podstawą do przetwarzania Twoich danych jest każdorazowo Twoja zgoda, ale w niektórych przypadkach również konieczność realizacji umów oraz uzasadniony interes administratora danych, czyli np. przetwarzanie danych na potrzeby marketingu własnego.

W przypadku przetwarzania danych na cele marketingowe, tj. między innymi profilowanie odbywać się będzie za Twoją zgodą, którą wyrażasz akceptując w ustawieniach Marketingową warstwę danych.

W przypadku przetwarzania danych w celach komunikacji z Tobą, poprosimy Ciebie o zgodę przy formularzu kontaktowym lub przy subskrypcji newslettera.

 

Jak długo przechowujemy Twoje dane?

O przechowywaniu Twoich danych przypomnimy Tobie na stronie po 90 dniach od poprzedniej wizyty. Będziesz mógł wówczas zadecydować, co chcesz z nimi zrobić. Natomiast dane, które od Ciebie otrzymamy będziemy przechowywać bezterminowo, gdyż dzięki danym historycznym będziemy mogli lepiej analizować zmiany w Twoich preferencjach.

 

Podsumowanie

Prosimy o zapoznanie się z w/w informacjami. Następnie bardzo prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie tych danych klikając przycisk „Zgadzam się”.

 

Pamiętaj, ze w każdej chwili możesz wycofać zgodę lub zmienić zakres danych jakie chcesz nam udostępnić.

Ustawienia

Pliki Cookies

Są dla nas bardzo istotnym elementem. Dzięki nim mamy możliwość poprawy bezpieczeństwa strony, atrakcyjności dla użytkowników oraz szybkości jej działania. Rekomendujemy pozostawienie tej opcji włączonej.

Zgoda Marketingowa

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych będziemy mieli możliwość prezentowania Tobie ofert czy reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji zakupowych i wymaga również aktywnych plików cookies. Dane jakie są przetwarzane to informacje co do Twojej przybliżonej lokalizacji, urządzenia z jakiego korzystasz, podstron które odwiedzasz i informacji jakie szukasz na naszej stronie. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w tych celach, pamiętaj, że zgodę możesz w każdej chwili wycofać.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do nas marketing@rywal.com.pl. Odpowiemy na Twoje pytania. Możesz też w każdej chwili wyczyścić pliki cookies tej strony, klikając tu (przeładuje stronę).

Ustawienia Informacje Nie teraz Zgadzam się