ciecie pil tasmowa 2

ciecie pil tasmowa 3

Zastosowanie emulsji wodno-olejowych do obróbki skrawaniem to stary XIX-wieczny pomysł. W emulsji łączy się zalety wody (skuteczne chłodzenie) i oleju (smarowanie, ochrona przed korozją). Dodatkową zaletą układu jest możliwość regulowania prędkości chłodzenia – ponieważ przy wzroście stężenia oleju w emulsji powyżej 5% prędkość chłodzenia się obniża. Obecnie stosowanie emulsji wodno-olejowych w obróbce skrawaniem jest powszechne.
 
W trakcie eksploatacji emulsji wodno-olejowych spotyka się liczne problemy techniczne. Wszystkie te problemy sprowadzają się do jednego - zapewnienia stabilnej pracy emulsji w długim czasie. Wymiana emulsji jest kosztowna ze względu
  • na przerwę w pracy urządzeń,
  • koszt utylizacji przepracowanej emulsji,
  • koszt zakupu świeżego koncentratu,
  • koszt przygotowania i wykonania wymiany.

Konieczność wymiany emulsji może być spowodowana szeregiem czynników:

  • porażeniem biologicznym,
  • zanieczyszczeniem,
  • pojawieniem osadów,
  • problemami natury bhp,
  • pogorszeniem skuteczności ochrony przed korozją.

Co może zrobić użytkownik emulsji dla maksymalnego wydłużenia okresu wymiany?
 
  1. Po pierwsze, należy prawidłowo sporządzać emulsję. Regułą jest dozowanie koncentratu do wody przy ciągłym mieszaniu.  Należy zapewnić pełne rozpuszczenie koncentratu w wodzie, ponieważ koncentrat stanowi dobrze zrównoważoną całość i nieprawidłowa proporcja składników już na wstępie pogarsza, jakość emulsji.
  2. Po drugie, utrzymywać stężenie robocze w określonych granicach. W czasie eksploatacji z emulsji wyparowuje woda i stężenie emulsji wzrasta. Jednocześnie emulsja jest wynoszona z wiórami i ścierem. Dlatego ubytki emulsji należy uzupełniać emulsją z niskim stężeniem. Orientacyjnie, w okresie letnim stężenie dolewanej emulsji powinno stanowić 1/3 stężenia roboczego, a w zimowym - 1. Jednakże każde stanowisko ma swoją specyficzną prędkość wynoszenia emulsji i odparowania wody. Dlatego najlepiej systematycznie kontrolować refraktometrem stężenie emulsji na całym zakładzie. Zaniżenie stężenia emulsji powoduje obniżenie skuteczności ochrony przed korozją, pogorszenie właściwości smarnych a jednocześnie ograniczenie trwałości ze względu na rozwój mikroorganizmów. Zawyżenie - pogorszenie chłodzenia (obniżenie trwałości narzędzi), wzrost masy kleistych osadów i ryzyko problemów dermatologicznych.
  3. Po trzecie – zachować czystość i porządek. Ścier metalowy powoduje przyspieszone zużycie inhibitora korozji, a razem ze śmieciami stanowi złoże dla mikroorganizmów. Należy też systematycznie zbierać olej, wydzielający się na powierzchni emulsji. 

 

Omówione trzy czynności (prawidłowe sporządzenie emulsji, utrzymywanie optymalnego stężenia w procesie eksploatacji, zachowanie czystości i porządku) mają charakter podstawowy i są niezbędnym warunkiem prawidłowej eksploatacji emulsji do obróbki metali.


Jak wygląda prawidłowa wymiana emulsji?

Prawidłowa procedura wymiany emulsji ma duże znaczenie dla zapewnienia długiego okresu wymiany. Najważniejsze jest usunięcie zanieczyszczeń z układu zasilania i jego dezynfekcja przed zalaniem świeżej emulsji. Dezynfekcję przeprowadza się przez dodanie specjalnych środków dezynfekująco-myjących do emulsji przed jej zlaniem z obrabiarki. W ciągu kilkugodzinnej cyrkulacji następuje oczyszczenie emulsji z mikroorganizmów, a jednocześnie znaczna część tłustych osadów ulega rozpuszczeniu. Następnie emulsję się zlewa i przepłukuje układ wodą. Po usunięciu wody, przeglądzie układu i usunięciu pozostałych w nim zanieczyszczeń, jest on gotowy do zalania świeżą emulsją.


Czego używają nasi klienci?

ciecie pil tasmowa 2

Ogromne grono wybiera MOST COOLMAX. To wysokiej jakość, wielofunkcyjny, półsyntetyczny środek emulgujący przeznaczony do szerokiego zakresu operacji obróbczych metali. MOST COOLMAX charakteryzuje się możliwością obrabiania szerokiego zakresu materiałów obejmujących metale żelazne i nieżelazne, możliwością stosowania do ciężkich operacji obróbczych, doskonale się w centralnych systemach zasilania obrabiarek. Charakteryzuje się bardzo dobrymi własnościami przeciwkorozyjnymi, wysoką odpornością na działanie bakterii prowadzącą do wydłużonej trwałości eksploatacyjnej chłodziwa oraz praktycznym brakiem zapachu. MOST COOLMAX ma stosunkowo niskie Ph, dzięki któremu nie powodują podrażnień skóry i uczuleń.

 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

youtube

facebook

instagram

linkedin logo

Podziel się z innymi!